Make your own free website on Tripod.com

Добре, коли користувач, зокрема український, володіє англійською мовою. В такому випадку здійснити пошук у каталозі Yahoo! чи в будь-якому іншому англомовному каталозі для нього не створить особливих труднощів.

Проте не далеко не всі користувачі Інтернету в Україні добре знають англійську мову. Отже, потрібні такі пошукові системи, які були б зроблені зрозумілою для користувача мовою. І такі сервери є. Українських пошукових систем нині існує багато і визначити якусь одну із них як найкращу і найповнішу дуже важко.

Серед таких пошукових серверів можна виділити більш повні, але й такі, які відносно бідні на інформацію. Так, ресурси UAhoo можна перелічити на пальцях. Мабуть, головна їхня помилка полягає в тому, що вони не дають можливості користувачам додавати до бази даних свої ресурси.

Взагалі українські ресурси за рубежем можна назвати більш українськими, ніж вітчизняні, насамперед, за мовними ознаками. Так, наприклад, Володимир Котович з Москви зробив для українського Інтернету більше, ніж більшість вітчизняних вебмайстрів, створивши україномовний пошуковий каталог "IнтерNетрі" (http://www.internetri.com.ua/). Ще у січні 1999 року його популярність була досить низькою (30-40 відвідувань за добу), але протягом місяця зросла до 100. Числа говорять самі за себе. У його базі даних уже близько чотирьох тисяч сайтів і ця кількість постійно збільшується завдяки тому, що будь-який користувач може додати туди і свій ресурс (якщо, звичайно, він стосується України). ІнтерNетрі має декілька індексів -- тематичний, два географічних (за країнами світу та за реґіонами України) і загальний. У тематичному каталозі здійснено поділ ресурсів на теми, а теми на підтеми і т.ін. У загальному каталозі перелічено в алфавітному порядку теми найвищого рівня. У географічних каталогах ресурси поділено на країни світу та на реґіони за своїм походженням або за характером інформації. Якщо важко визначити географічну належність інформації, то ресурси занесено до розділу “Десь в інтернеті…”. У самих розділах ресурси перелічені за бібліотечним принципом: після назви документа зазначено всі категорії, до яких включено даний ресурс, що покращує пошук релевантної інформації.

Цікавий канадський каталог ресурсів “Брама в український світ” (http://www.brama.com/). Створений він у двох версіях ― українській та англійській. Основна увага приділяється історії та культурі України. Але й цей сервер не позбавлений недоліків: багато ресурсів існують лише в англомовній версії, що ускладнює споживання інформації україномовними користувачами.

Досить насичений ресурсами сервер ElVisti Ukrainian Search (http://el.visti.net/), що здійснює пошук за ключовим словом (є можливість здійснювати розширений пошук), а також має каталоговий пошук ресурсів. Недоліком є те, що поділ на категорії здійснено не за тематичним принципом, а за географічним. Коли, наприклад, вибрати розділ “Київ”, то сервер видасть дуже великий перелік WWW ресурсів Києва, ніяк не структурований, і тут можна розгубитися при виборі потрібного документа.

Аналогічно побудовано сервер Ukrainian Weblist (http://weblist.gu.net), але він не дозволяє здійснювати пошук за ключовим словом. Всього 890 ресурсів. Це швидше не пошуковий сервер, а список українських ресурсів. Результативний пошук тут зробити практично неможливо.

Нічим не виділяється серед пошукових систем сайт Sesna Ukrainian Search (http://www.uazone.net/sesna/). Шукає документи за ключовим словом, а також оснащена географічним індексом, який, на відміну від ElVisti, окрім міст України, включає в себе ще й деякі країни світу (діаспори, посольства, консульства і т.ін.).

Обмежений за своїми можливостями сервер NSearch (http://www.search.kiev.ua/): тут пошук документів відбувається за ключовим словом. Цей сервер має не достатньо об‘ємну базу даних.

Більше можливостей (порівняно з NSearch) має харківська повнотекстова пошукова система МЕТА (http://meta.kharkiv.net/defukr.asp), яка здійснює пошук за ключовим словом. Запит можна ускладнювати, можна також обмежувати пошук тільки українськими або харківськими серверами.

Своєрідним реґіональним пошуковим сервером є каталог кримських WWW ресурсів (http://www.crimea.ua/).

Львівський сайт Ukrainet Yellow Pages (є дзеркало у США) (http://www.ukrainet.lviv.ua/yellow/pages.htm) привертає до себе увагу тим, що має декілька індексів: тематичний, алфавітний, номерний, географічний та індекс WWW-адрес. Цим розширюються можливості пошуку: якщо не знайшов у тематичному, тоді шукай в алфавітному і т.ін. Цей каталог орієнтований на провідні українські підприємства та організації, а також на зарубіжні компанії, що зацікавлені в присутності на 52-мільйонному ринку України. Також тут є цікава можливість безкоштовно отримати архівну копію каталога (pages.zip чи pages.rar), яку, розархівувавши, можна переглядати на локальному комп‘ютері, навіть не маючи доступу до Інтернету. Цей сервер можна назвати українським аналогом усесвітньо відомої пошукової системи HotBot, що призначена для пошуку товарів чи продукцій.

Також різновидом спеціалізованих пошукових систем є електронні каталоги бібліотек, які дозволяють не виходячи з дому (якщо є вихід в Інтернет), знайти у бібліотеці потрібний документ і, навіть, замовити його. Яскравим прикладом такого каталогу є каталог бібліотеки конґресу США (http://lcweb.loc.gov/), а також у Росії ДПНТБ (державна публічна науково-технічна бібліотека) (http://www.gpntb.ru/). В Україні також є Інтернет-сервери бібліотек, але їх важко назвати аналогом, наприклад, бібліотеки конґресу США. Так, у ХДНБ ім. Короленка проект перенесення своїх каталогів на електронні носії існує вже з 1992 року, але він до сьогодні так і не втілений у життя. Причини різні: насамперед, це нестача коштів, але якщо й надходять деякі ґранти від благодійних організацій, то через недосвідченість (щодо бібліографічних баз даних) працівники бібліотеки не можуть визначитися з програмним продуктом.

Легко усвідомити, що виключно ідентичних серед пошукових систем України немає, кожна з яких має свої переваги й недоліки. Серед них неможливо визначити якусь одну як універсальну,-- є кращі, повніші, зручніші, є не досить зручні, що не забезпечують швидке знаходження документа, але є й такі, що мають досить зручний, здавалося б, інтерфейс, та надто бідні на ресурси. Це значить, що було б не досить правильним користуватися якимось одним пошуковим сервером, більш доцільно виділити два чи три їх, і в результаті невдалого пошуку в одному -- звернутися до іншого і т.д. Більше шансів результативно завершити процес пошуку в тому випадку, коли серед обраних користувачем пошукових серверів присутні як індексні (за ключовим словом), так і тематичні каталоги. Типовим прикладом такого тематичного каталога може бути українська Інтернет-директорія ІнтерNетрі (http://www.internetri.com.ua/), а індексного — пошуковий сервер МЕТА (http://meta.kharkiv.net/defukr.asp).